logo
logo

CO GROZI PUSZCZY?

Puszcza nie może być sobą przez nas – ludzi i naszą działalność. W wyniku działań człowieka Puszcza Karpacka nie ma możliwości renaturalizacji. Jeżeli nie zaprzestaniemy ingerować w naturalne procesy, dojdziemy do momentu, w którym dla Puszczy Karpackiej nie będzie już jutra.

foto_baner1_nadmierna_wycinka

NADMIERNA WYCINKA DRZEW

Codziennie z Nadleśnictwa Bircza wyjeżdża średnio 10 ciężarówek z 40 tonami drewna, a co roku z najcenniejszych lasów w kraju w Nadleśnictwie Stuposiany wycina się więcej drzew niż przyrasta.
foto_baner2_lowiectwo

ŁOWIECTWO

Przy samej granicy Bieszczadzkiego i Magurskiego Parku Narodowego ustawione są myśliwskie ambony – zwierzęta przekraczające granicę parku są narażone na natychmiastową śmierć.
foto_baner3_rozbudowa

ROZBUDOWA SIECI DRÓG

Aby umożliwić wywóz drewna z puszczy, rozbudowywana jest sieć dróg asfaltowych. Tylko w latach 2004-2015 na terenie Bieszczad wyasfaltowano łącznie ponad 109 km dróg.

CO GROZI NAM, JEŚLI NIE URATUJEMY PUSZCZY?

PRZYSZŁOŚĆ PUSZCZY = NASZA PRZYSZŁOŚĆ

Dzikie Karpaty i my jesteśmy po tej samej stronie.
Jeżeli Puszcza ma nie doczekać się jutra, to i my żyjemy w świecie bez przyszłości.

ZOBACZ MAPĘ PROJEKTOWANEGO TURNICKIEGO PN

Źle się wyświetla? Kliknij tu i otwórz w nowej karcie.

NASZE POSTULATY

icon_stop_wycinkom

OCHRONA PUSZCZY KARPACKIEJ

ochrona_puszczy

OCHRONA PUSZCZY KARPACKIEJ - najcenniejszych lasów górskich w Polsce

Domagamy się powołania planowanego od 30 lat Turnickiego Parku Narodowego oraz utworzenia sieci obszarów skutecznie chroniących najcenniejsze lasy w otulinie Bieszczadzkiego PN.
icon_stop_polowaniom

ZAPRZESTANIE POLOWAŃ

polowanie

Zaprzestanie polowań - ochrona zwierząt w Puszczy Karpackiej

Chcemy rezygnacji z polowań w projektowanym Turnickim PN oraz w otulinie Bieszczadzkiego PN, a na szerszym obszarze – zakazu organizacji polowań zbiorowych i strzelania w czasie rykowiska jeleni.
icon_sasiedzi

MIESZKAŃCY SĄ WAŻNI

mieszkancy

Mieszkańcy są ważni - ochrona przyrody i solidarność między ludźmi

Jako społeczeństwo mamy obowiązek zadbać o rekompensatę kosztów ochrony przyrody dla lokalnych mieszkańców. Pozyskanie drewna powinno być ograniczone do zaspokojenia ich potrzeb. Chcemy lasu otwartego dla ludzi, gdzie można swobodnie chodzić, zbierać jagody, czy grzyby.

KIM JESTEŚMY?

INICJATYWA DZIKIE KARPATY

Jesteśmy społecznością, która chce chronić dziką przyrodę Karpat. Tworzymy oddolny, niehierarchiczny ruch społeczny, do którego dołączyć może każdy.

Naszej inicjatywy nie powołał żaden urząd, rozporządzenie czy organizacja.

Przyciągnęła nas sama Puszcza Karpacka, jej niewiarygodne dziedzictwo i potrzeba ochrony.

Uważamy, że zwykli obywatele mają prawo decydować o zarządzaniu polskimi lasami, które są dobrem publicznym. Inicjatywa ma charakter wolontariatu, co oznacza, że żadne z nas nie otrzymuje wynagrodzeń za to, co robi dla obrony starych lasów.

Działamy od 2018 roku. Organizujemy coroczne obozy w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim. Prowadzimy na nich m.in. patrolowanie lasów oraz społeczny monitoring realizowanych wycinek. Podejmujemy liczne próby rozmawiania z Lasami Państwowymi na temat ochrony Puszczy Karpackiej. Interweniujemy i składamy wnioski o zaprzestanie cięć w poszczególnych, cennych fragmentach lasu. Uczestniczymy w demonstracjach m.in. pod siedzibami LP, RDOŚ i Ministerstwa.

Jesteśmy bardzo zróżnicowaną grupą, mamy różne zawody, umiejętności i doświadczenia, podchodzimy z różnych rejonów Polski, nie tylko z Karpat. Jesteśmy w różnym wieku. Pomimo wielu różnic, łączy nas niezgoda na niszczenie przyrodniczego dziedzictwa i chęć ratowania tego, co zwłaszcza w dobie kryzysu klimatycznego najcenniejsze, czyli starych, dzikich lasów.

INICJATYWĘ DZIKIE KARPATY POPARŁO JUŻ 11918 OSÓB

Inne organizacje zaangażowane w ochronę Puszczy Karpackiej:

Pozwólmy Puszczy Karpackiej być sobą | TURNICKI PARK NARODOWY TERAZ!